Reklam
Reklam

YAYLADA İNEKLERE NELER OLUYOR?

15 Eylül 2019
705 kez görüntülendi

YAYLADA İNEKLERE NELER OLUYOR?
Reklam

simental-inek-yetistiriciligi-is-fikri

Kısa bir zaman önce ineklerde ortaya çıkan hastalık nedeniyle halkımız çok tedirgin oluyor!

 

İlçemizin Yerlice mahallesindeki hayvanlarda ortaya çıkan hastalığın İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarfından koyun ve keçilerde görülen çiçek hastalığı olduğu belirtildi. Bu hastalık nedeniyle 20’nin üzerinde hayvanın kontrollü bir şekilde hayatları sonlandırıldı.

Edinilen bilgilere göre il dışından alınan kurbanlıklardan bulaştığı söyleniyor. Yayladaki tüm hayvanlar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından aşılandı. Yerlicedeki hayvanlar da karantina altına alındı.  Olay ile ilgili tedbirler alındı ancak vatandaşlar hala tedirgin vaziyette.

ÇİÇEK HASTALIĞI NEDİR?

Aksaray Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Önder Yıldız yaptığı yazılı açıklamada; sığırların çiçek hastalığı ile ilgili vatandaşlarımızın uyanık olmaları ve hastalığın sürüye bulaşmaması ve bulaştığında da ne yapması gerektiği ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Ülkemizde şimdiye dek görülmeyen bu hastalık güney doğu bölgemizde görülünce basın tarafından Afrika Hastalığı adı verildi. Asıl adı “Sığırların Nodüler Ekzantemi” dir. Ülkemizde “ihbarı mecburi hastalıklar” listesinde yer alır.

Hastalık yumrulu deri hastalığıdır. Etkeni koyun-keçi çiçek virusu ile aynı gruptan bir virusturİlk olarak 1929 yılında Afrika’nın güney bölgelerinde daha sonra Mısır ve İsrail’de de salgınlar yapmıştır.

Hastalık deri üzerinde şişliklerle görülür. Aynı şişlikler iç organlarda da oluşur. Sütün birdenbire azalması, şiddetli düşkünlük hali, gebelerde yavru atma, hızla zayıflama, topallık ile kendini gösterir. Hastalık sokucu sineklerle bulaştırılır. Doğrudan temas da bulaşma yoludur. Ağız ve burundan gelen akıntılarla veya süt ile temas bulaşma kaynağı olabilirse de hastalığın sokucu, kan emici sineklerle bulaşması başlıca yayılma yoludur.

Hastalığın yayılması %3-85 olarak bildirilmektedir. Ölüm oranı düşüktür Ölüm oranı %3 olarak bildirilse de ikincil enfeksiyonlarla bu oran yükselebilmektedir. Kuluçka dönemi 2-5 haftadır. Ergin sığırlar biraz daha dayanıklı olup, buzağılar çok hassastırlar. Baş, boyun, merme çevresi ve ayaklarda sert şişlikler kendini gösterir. Ayrıca, karaciğer, işkembe, dalak, akciğer ve sindirim yolunda bu şişkinliklerin aynısı oluşur. Hastalık böcek ısırması, kurdeşen, deri tüberkülozu, nokra ve benzer deri hastalıklarıyla karışabilir. Tam olarak serolojik testler veya virus izolasyonu ile kesin teşhis yapılır.

Hastalığın tedavisi yoktur. İkincil enfeksiyonlar için antibiyotik kullanılabilir. Uzun bir süre içerisinde tedavi mümkündür.

Hastalıktan korunma için iki yöntem vardır. Birincisi sineklerle mücadele, ikincisi ise aşılamadır.

Hastalıktan korunmada bilinen tüm biyogüvenlik uygulamaları tamamen yerine getirilmelidir. Örneğin; hayvan nakillerinin kontrol altına alınması, karantina, temizlik, dezenfeksiyon, hastalıktan dolayı kesilen hayvanların imhası gibi önlemler ihmal edilmemelidir.

Hastalık sığırlarda görülen bir viral hastalık olarak bilinir. Ama; aynı zamanda zoonoz’dur. Yani insanlara da bulaşma ihtimali vardır. Bu yüzden gerek patlamış şişliklerden gelen akıntılar, gerekse ağız, burun ve göz akıntılarından sakınmak, antiseptik, dezenfektan, deterjan kullanmayı ihmal etmemek gerekir. Virusun yara kabukları içerisinde 35-40 gün canlı kalabildiği saptanmıştır.

 

Kaynak: http://www.birlikhabergazetesi.com/sigirlarda-cicek-hastaligi/

hackadan61 hackadan61 (823 Posts)

Haçka'dan Haber Var: Trabzon'un Düzköy ilçesinden ve dünyadan haberler veren ve yörenin tanıtımına katkı sağlamak için oluşturulmuş bir haber portalıdır!


hackadan61

hackadan61

Haçka'dan Haber Var: Trabzon'un Düzköy ilçesinden ve dünyadan haberler veren ve yörenin tanıtımına katkı sağlamak için oluşturulmuş bir haber portalıdır!

More Posts - Website

Follow Me:
Facebook

Reklam

YAYLADA İNEKLERE NELER OLUYOR? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz