Reklam
Reklam

BİR HADİS BİR YORUM

2 Ocak 2018
1.296 kez görüntülendi

BİR HADİS BİR YORUM
Reklam

Bir Hadis Bir Yorum
وَعَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللّٰهُ عَنْهُ ، أَنَّ رَسُولَ اللّٰهِ صَلَّى االلّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ : مَنِ اغْتَسَلَ يَوْمَ الْجُمُعَةِ غُسْلَ الْجَنَابَةِ ، ثُمَّ رَاحَ فِي السَّاعَةِ الْاُولٰى، فَكَأَنَّمَا قَرَّبَ بَدَنَةً ، وَمَنْ رَاحَ فِي السَّاعَةِ الثَّانِيَةِ ، فَكَأَنَّمَا قَرَّبَ بَقَرَةً ، وَمَنْ رَاحَ فِي السَّاعَةِ الثَّالِثَةِ ، فَكَأَنَّمَا قَرَّبَ كَبْشًا أَقْرَنَ ، وَمَنْ رَاحَ فِي السَّاعَةِ الرَّابِعَةِ ، فَكَأَنَّمَا قَرَّبَ دَجَاجَةً ، وَمَنْ رَاحَ فِي السَّاعَةِ الْخَامِسَةِ ، فَكَأَنَّمَا قَرَّبَ بَيْضَةً . فَإِذَا خَرَجَ الْاِمَامُ حَضَرَتِ الْمَلَائِكَةُ يَسْتَمِعُونَ الذِّكْرَ .
Ebû Hüreyre (r.a)’den rivayet edildiğine göre Rasûlüllah (s.a.s) şöyle buyurdu: “Bir kimse cuma günü cünüplükten temizleniyormuş gibi boy abdesti aldıktan sonra erkenden cuma namazına giderse bir deve kurban etmiş gibi sevap kazanır. İkinci sâatte giderse bir inek, üçüncü sâatte giderse boynuzlu bir koç kurban etmiş gibi sevap kazanır. Dördüncü sâatte giderse bir tavuk, beşinci sâatte giderse bir yumurta sadaka vermiş gibi sevap elde eder. İmam minbere çıkınca melekler hutbeyi dinlemek üzere cemâatin arasına katılırlar.” (Buhârî, Cum’a 4; Müslim, Cum’a 10; Riyâzu’s-sâlihîn, H. No: 1157)

Hadisimizde anlatılmak istenen şey, cuma namazına erken gidilmesi gerektiğidir. Rasûl-i Ekrem Efendimiz cuma günü cünüblükten temizleniyormuş gibi boy abdesti aldıktan sonra erkenden, yani zeval vaktinden önceki bir saatte cuma namazına giden kimsenin bir deve, bir inek, bir boynuzlu koç kurban etmiş ve dağıtmış, daha sonra tavuk ve yumurta sadaka vermiş sevabı kazanacağını ifade buyurmaktadır. Bir deve en az on bin TL; bir inek en az beş bin TL; bir boynuzlu koç en az bin TL olduğuna göre müslüman, cuma namazına gidiş sırasına göre on bin, beş bin veya bin TL hayır yapmış gibi sevab kazanacaktır. Daha sonra gidenler ise sırasıyla tavuk veya yumurta sadaka etmiş gibi sevap elde edeceklerdir.
Bu sevab sadece Cuma namazı için camiye erken gitme sevabıdır.

Camiye erkenden giden bir müslüman bu kazançlardan başka şu mânevî kazançları da elde eder:

a) Câmiye erken giden müslüman ön saflara geçip oturacak ve hadis-i şeriflerde genişçe anlatıldığı üzere, ön safta oturmanın sevabını ayrıca elde edecektir. (Ebû Dâvûd, Salât 93)

b) Cuma namazına kadar Kur’an okuyarak, vaaz u nasihat dinleyerek tesbih ve zikirle meşgul olarak vaktini değerlendirecektir. Böylece çokça sevab elde edecektir.

c) Camide namazlardan birini kılmak için bulunan müslüman hiçbir şey yapmadan, kimseyi de rahatsız etmeden namazı beklerse aynen namazdaymış gibi sevab kazanır. (Buhârî, Ezân 30; Müslim, Mesâcid 272; Riyâzu’s-sâlihîn, H. No: 1067) Camiye erken giden müslüman ayrıca bu sevabı da kazanacaktır.
d) Müslümanın camiye giderken attığı her adım sebebiyle bir derece yükseltilir, bir hatası da silinir. (Buhârî, Ezân 30; Müslim, Mesâcid 272; Riyâzu’s-sâlihîn, H. No: 1067).

Hadîs-i şerîfte cuma namazına erken gitmeyi ifade etmek üzere kullanılan birinci saat, ikinci saat, üçüncü saat gibi sözlerle, altmış dakikalık zaman diliminden ibaret olan saat değil, cuma namazı için câmide toplanılmaya başlanan zamandan, imamın minbere çıktığı ana kadar olan süre kastedilmiştir.
İmam minbere çıktıktan sonra ise melekler câmiye erken gelenleri kaydettikleri defterleri kapatıp hutbeyi dinlemek üzere cemâatin arasına katılacakları o andan sonra câmiye gelenlerin adı deftere kaydedilmeyecek, dolayısıyla onlar câmiye erken gelme sevabından mahrum kalacaklardır. İmam minbere çıktıktan sonra câmiye giren kimse, cumaya erken gitme sevabını kaçırmış olsa bile, cuma namazını kılma sevabını kaçırmamış olur.

Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurdu: “Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür.” (Müslim, Cum’a 17, 18; Tirmizî, Cum`a 1, 2; Nesâî, Cum’a 4, 45)

Yüce Rabbim Cuma gününün feyiz ve bereketinden çokça istifade edenlerden eylesin.
Faik AKTAŞ / Eyüpsultan Vaizi

Faik AKTAŞ

hackadan61 (661 Posts)


Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz