Reklam
Reklam

SABAH NAMAZI

28 Aralık 2017
4.493 kez görüntülendi

SABAH NAMAZI
Reklam

عَنْ عَائِشَةَ رَضِيَ اللَّهُ عنْهَا عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: رَكْعَتَا الْفَجْرِ خَيْرٌ مِنَ الدُّنيَا وَمَا فِيهَا
Aişe (r.anhâ)’dan rivayet edildiğine göre Peygamber (s.a.s) şöyle buyurdu: “Sabah namazının iki rek’at sünneti, dünya ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır.” (Müslim, Müsâfirîn 96: Riyâzu’s-Sâlihîn, H. No: 1104)

Peygamberimiz (s.a.s) yine sabah namazının sünneti hakkında şöyle buyurdu:

لَهُمَا أَحَبُّ إِليَّ مِنَ الدُّنْيَا جَمِيعاً
“O bana bütün dünyadan daha değerlidir” (Müslim, Müsâfirîn 97)

Yukarıdaki hadislerde sabah namazının iki rek’at sünnetinin önemi anlatılmaktadır.
Bu hadislerden öğrendiğimize göre Peygamber Efendimiz sabah namazının sünnetini hiç terk etmemiş, buna verdiği değeri diğer nâfile namazların hiçbirine vermemiş ve bu namazı dünya ve dünyadaki her şeyden daha üstün ve hayırlı saymıştır. Hatta,

لَا تَدَعُوهُمَا وَإِنْ طَرَدَتْكُمْ الْخَيْلُ

“Sizi atlılar kovalasa bile yine de sabah namazının iki rek’at sünnetini bırakmayın” (Ebû Dâvûd, Tatavvu 3; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 405) diye emretmek suretiyle, sadece normal zamanlarda değil, yolculukta, tehlikeli zamanlarda bile bu iki rek’at sünnetin kılınmasını tavsiye etmiştir.

Her ne pahasına olursa olsun sabah namazının sünnetini kılmayı tavsiye etmekle Rasûlüllah Efendimiz bu namazın önemini göstermiş, onu kılan müslümanın kazanacağı sevabın çok büyük olduğunu anlatmak istemiştir.

Herhangi bir özrü bulunmadan bütün nâfile namazların oturarak kılınabileceğini bütün mezhep imamları kabul etmişlerdir.
Fakat İmâm-ı zam Ebû Hanîfe, bir özrü bulunmadan sabah namazının sünnetini oturarak kılmayı doğru bulmamıştır. Bunun sebebi, onun bu sünneti, müekked sünnetlerin en kuvvetlisi olarak kabul etmesidir.

İmam farza başladıktan sonra hiçbir sünnet kılınmaz. Fakat Hanefî mezhebinin imamları, sabah namazının sünnetine verdikleri önem dolayısıyla bir istisnâ getirmişlerdir.
Onlara göre, sabah namazının sünnetini evinde kılmayıp câmide kılmayı düşünen bir kimse, câmiye geldiğinde imamın farza durduğunu görecek olursa, şöyle düşünmelidir: “Şayet ben farzın ilk rek’atını kaçıracak olursam son rek’atına yetişebilir miyim?” Eğer o kimse son rek’ata yetişeceğinden emin olursa, sabah namazının iki rek’at sünnetini kılmalıdır.

Yüce Rabbim bütün ibadetlerimizi en güzel bir şekilde kabul eylesin
Faik AKTAŞ-Eyüpsultan Vaizi

 

Faik AKTAŞ

hackadan61 hackadan61 (674 Posts)

Haçka'dan Haber Var: Trabzon'un Düzköy ilçesinden ve dünyadan haberler veren ve yörenin tanıtımına katkı sağlamak için oluşturulmuş bir haber portalıdır!


hackadan61

hackadan61

Haçka'dan Haber Var: Trabzon'un Düzköy ilçesinden ve dünyadan haberler veren ve yörenin tanıtımına katkı sağlamak için oluşturulmuş bir haber portalıdır!

More Posts - Website

Follow Me:
Facebook

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz