Reklam
Reklam

KIRK HADİS YARIŞMASI

31 Mart 2016
1.235 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
Reklam

KIRK-HADİS-YARIŞMASI

 

Mehmet Akkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından İslamın temel kaynağı olan hadis ve sünnetin önemini kavratmak, hadis metinlerini okuma ve anlama yeteneği kazandırarak güncel olaylar ışığında hadisleri doğru yorumlamalarına yardımcı olmak, onlara ahlakı değerleri kazandırmak ve bu değerlerin oluşmasında hadislerin rolünü fark ettirmek; öğrencilerimize özgüven kazandırmak maksadıyla 6. 7. 9. 10. ve Halk kategorisi olmak üzere 5 farklı kategoride 40 Hadis ezberleme yarışması düzenlenmiştir. her kategoride yaş seviyesi dikkate alınarak farklı içerik ve metinlerden oluşan kitapçıklar Mehmet Akkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğünden temin edilecektir. Her 5 kategoride ilk 3 dereceye girenlere çeyrek altın hediye edilecektir. Yarışma şartnamesi ektedir.

2016 YILI

HAÇKALI BABA İMAM HATİP ORTAOKULU

MEHMET AKKAYA ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

KIRK HADİS EZBERLEME VE OKUMA YARIŞMASI

Yarışma ilçe genelindeki Ortaokul, İmam Hatip Ortaokulu, Lise ve İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile halktan istekli katılımcılar arasında yapılacaktır. Yarışma 5 kategoride değerlendirilecektir:

 1. kategori 6. sınıf öğrencileri
 2. kategori 7. sınıf öğrencileri
 3. kategori 9. sınıf öğrencileri
 4. kategori 10. sınıf öğrencileri
 5. kategori halktan istekli katılımcılar (Diyanet personeli ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri hariç) arasında yapılacaktır.

Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler okullarındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya Meslek Dersleri Öğretmenine, okulda bu öğretmenler mevcut değilse okul idaresine başvuracaklardır. Halktan yarışmaya katılmak isteyenler Haçkalı Baba İmam Hatip Ortaokulu/Mehmet Akkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü’ne başvurarak hadis kitapçıklarını alacaklardır. Yarışmaya son başvuru tarihi 25/03/2016’dır. Yarışmaya katılmak isteyen okullar bu tarihe kadar katılımcı listelerini Haçkalı Baba İmam Hatip Ortaokulu/Mehmet Akkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü’ne bildirerek hadis kitapçıklarını teslim alacaklardır.

Halkın katılımının sağlanması için Belediye ilan hoparlöründen duyuru yapılacak ve yarışma Cuma günü camilerde duyurulacaktır.

Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler ve halktan istekli katılımcılar, komisyonun belirlediği hadislerin Türkçe metnini parantez içindeki açıklamalar dâhil eksiksiz ve hatasız olarak ezberlemekten sorumlu olacaklardır.

Yarışma iki aşamada yapılacaktır. Birinci aşamada her okul yarışmaya katılan öğrenciler arasından her kategoride okul birincilerini belirleyecek, ikinci aşamada okullarında birinci olan öğrenciler yarışarak ilçe dereceleri tespit edilecektir.

 

 

 • ÖN ELEME İLE İLGİLİ HUSUSLAR

 

 1. Yarışmacı öğrenciler seçilen kırk hadisin tamamını okuyacaklardır.
 2. Ön eleme sınavı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni veya İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenince, bu öğretmenler mevcut değilse okul idaresinin belirleyeceği bir öğretmence yapılacaktır.
 3. Ön eleme sınavı en geç 25/04/2016 tarihine kadar tamamlanarak her kategoride okul birincileri Haçkalı Baba İmam Hatip Ortaokulu/Mehmet Akkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü’ne bildirilecektir.
 4. Halktan katılımcılar sınav için en geç 25/04/2016 tarihine kadar Haçkalı Baba İmam Hatip Ortaokulu/Mehmet Akkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne başvurarak seçili komisyona hadislerini dinlettirerek değerlendirmeye tabi tutulacaklardır. Halk kategorisinde final aşaması yapılmayacak olup katılımcılar arasından ilçe dereceleri bu elemeyle belirlenecektir.
 • FİNAL YARIŞMASI İLE İLGİLİ HUSUSLAR

 

 1. Final yarışmasında öğrenciler hadislerin tamamını seçili jüri üyeleri önünde okuyacaklardır.
 2. Hadisin metninin baş tarafı yarışmacıya söylenecek, devam etmesi istenecektir.
 3. Hadisler tane tane ve anlaşılır şekilde okunacaktır.
 4. Hadisler ezberlenirken parantez içlerindeki metinler de (açıklamalar) dâhil olmak üzere verilen bütün kelimeler ezberlenecek, metinde olmayan bir kelimenin söylenmesi veya eksik söylenmesi puanlamayı etkileyecektir.

Puanlamaya göre öğrencilerin her bir jüri üyesinden aldıkları puanlar toplanarak jüri sayısına bölünerek en yüksekten başlanarak sıralanacaktır.

Bu puanlama sonucunda eşitlik olması durumunda aynı puanları alanlar jüri üyelerince yeniden değerlendirmeye tabi tutulacaklardır. Yine eşitlik bozulmazsa kura yoluyla sıralama belirlenecektir.

 1. Final yarışması 02/05/2016 tarihinde gerçekleştirilecektir.
 2. Final yarışması Haçkalı Baba İmam Hatip Ortaokulu/Mehmet Akkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Çok Amaçlı Salonu’nda yapılacaktır.
 3. Final yarışması kamera ile kayıt altına alınacaktır.

 

 

 

 1. Final yarışması jüri üyeleri:

Fazıl KAKMAZOĞLU (Haçkalı Baba İmam Hatip Ortaokulu)

Hilal ODABAŞI (Mehmet Akkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi)

Fatma DEDE (Hafız Mehmet Ofluoğlu Ortaokulu)

Necmettin Enbiya BİLGİN (Çal Ortaokulu)

Zeliha KÜÇÜKAL (Düzköy Anadolu Lisesi)

 

 • YARIŞMA SONUNDA VERİLECEK ÖDÜLLER

 

Yarışma sonunda her kategoride ilk üçe girenler çeyrek altınla ödüllendirilecektir.

Ayrıca halk kategorisinde hadisleri ezberleyen her katılımcı çeşitli ödüllerle ödüllendirilecektir.

Ali DÜLGER Ali DÜLGER (163 Posts)

Ali DÜLGER Haçka'dan Haber Var'ın emektarı.


Ali DÜLGER

Ali DÜLGER

Ali DÜLGER Haçka'dan Haber Var'ın emektarı.

More Posts - Website

Follow Me:
Facebook

Reklam

KIRK HADİS YARIŞMASI Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz